منو اصلی
اخبار > خواهان افزایش همکاری‌های علمی با دانشگاه‌های ایران هستیم


  چاپ        ارسال به دوست

رییس دانشگاه ایندراپراستا:

خواهان افزایش همکاری‌های علمی با دانشگاه‌های ایران هستیم

ماهش ورمی در دیدار رایزن فرهنگی ایران در دهلی‌نو گفت: خواهان افزایش همکاری‌های علمی با دانشگاه‌های ایران در قالب تفاهمنامه‌های مشترک و دوجانبه، برپایی سمینارها و کارگاه‌های آموزشی مشترک هستیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به منظور توسعه همکاری‌های علمی و فرهنگی با مراکز دانشگاهی هند، محمدعلی ربانی، رایزن فرهنگی ایران در دهلی‌نو با ماهش ورمی، رییس دانشگاه دولتی ایندراپراستا در محل این دانشگاه در دهلی‌نو دیدار و گفت‌وگو کرد.

ماهش ورمی با اشاره به ظرفیت‌های علمی این دانشگاه خاطرنشان کرد: دانشگاه دولتی ایندراپراستا با قریب به یکصد هزار دانشجو یکی از دانشگاه‌های بزرگ دولتی هند به شمار می‌رود که عمدتا اساتید و دانشجویان آن سیک هستند.

رییس دانشگاه ایندراپراستا ضمن تشریح رشته‌ها و گروه‌های علمی این دانشگاه گفت: دانشگاه ایندراپراستا هرچند در رشته‌های فنی شناخته شده و شهرت دارد، ولی در رشته‌های علوم انسانی و از جمله تاریخ نیز دارای دپارتمان‌های فعال و اساتید برجسته‌ای است.

ایران سرزمین محبوب بسیاری از هندیان است

وی ایران را سرزمین محبوب بسیاری از مردمان هند خواند و یادآور شد: پدر و پدربزرگم با زبان فارسی آشنا بوده و آثار بسیاری از شُعرای فارسی و ایرانی در منازل ما قرائت می‌شد و اسناد قدیمی از جمله سند ازدواج پدر و مادر من و بخشی از منابع مذهبی و تاریخی سیک از جمله ظفر نامه به زبان فارسی است.

رییس دانشگاه ایندراپراستا جذب دانشجوی ایرانی، همکاری‌های علمی با دانشگاه‌های ایرانی در قالب تفاهمنامه‌های مشترک و دوجانبه، برپایی سمینارها و کارگاه‌های آموزشی مشترک را از جمله ظرفیت‌های همکاری این دانشگاه با مراکز دانشگاهی ایران برشمرد.

ربانی، رایزن فرهنگی ایران در دهلی‌نو نیز، همکاری‌های علمی و فرهنگی را بستر اصلی روابط دو کشور ایران و هند خواند و با اشاره به تحولات و رشد علمی و دانشگاهی در ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، مراکز دانشگاهی ایران و هند از تجربیات ارزشمندی در مسیر رشد علمی و بومی‌سازی آن برخوردارند که تبادل این تجربیات می‌تواند مسیر توسعه و رشد در این دو کشور بزرگ آسیایی را تسهیل کند.

وی همچنین با اشاره به سرمایه بزرگ و مشترک فرهنگی و تاریخی دو کشور و اهمیت زبان فارسی به عنوان مهم ترین میراث مشترک دو کشور ابراز امیدواری کرد هر چه زودتر شاهد تأسیس و راه اندازی دپارتمان زبان فارسی و مطالعات ایران در این دانشگاه باشیم.

رایزن فرهنگی کشورمان در بخش دیگری از سخنانش اعلام آمادگی کرد تا با فراهم سازی امکان ارتباط و همکاری بین دانشگاه ایندراپراستا با یکی از دانشگاه‌های بزرگ و دولتی ایران، زمینه‌ها و فرصت‌های همکاری مشترک به ویژه در حوزه مطالعات و پژوهش‌های مشترک، برپایی نشست‌های علمی و کارگاه‌های آموزشی، چاپ و نشر مشترک کتاب و فصلنامه به ویژه در حوزه‌های فرهنگی تاریخی فراهم شود.

در پایان این دیدار، مقرر شد اولین نشست مشترک بین مسئولین دانشگاه ایندراپراستا با یکی از دانشگاه‌های ایران برگزار و ضمن بررسی زمینه‌های تأسیس دپارتمان زبان فارسی در این دانشگاه این موضوع در دستور کار همکاری مشترک رایزنی و دانشگاه ایندراپراستا قرار گیرد.

انتهای پیام/ص


١٠:٠٦ - 1400/01/24    /    شماره : ٧٦٨٠٩٨    /    تعداد نمایش : ٥٠٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج