منو اصلی
اخبار > پخش زنده برنامه «شعر و ادب فارسی در ایران» در اتیوپی


  چاپ        ارسال به دوست

با همکاری رایزنی فرهنگی ایران اجرا می‌شود؛

پخش زنده برنامه «شعر و ادب فارسی در ایران» در اتیوپی

برنامه «شعر و ادب فارسی در ایران» به زبان امهریک از دو رادیوی سراسری احدو و رادیوی سراسری اتیوپی به صورت زنده پخش می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، شعر و شاعری در اتیوپی از اهمیت بالایی برخوردار است و مردم این سرزمین شامل مسلمان و مسیحی به شعر خوانی علاقه زیادی دارند. به همین جهت برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی زیادی نیز حول این فعالیت در کانال‌های مختلف تلویزیونی و رادیویی اجرا می‌شود.

یکی از مهمترین برنامه‌های رادیویی که با حضور محمدعلی برهان در رادیو احدو پخش می‌شود، مختص برنامه‌های نقد شعر و شعرخوانی است و به صورت هفتگی اجراء می‌شود.

از این رو، با همکاری بعمل آمده رایزنی فرهنگی ایران در اتیوپی با دو رادیوی سراسری احدو با موج FM96.3 و رادیوی سراسری اتیوپی FM94.3 مقرر شد که برنامه‌هایی با موضوعات مختلف حول شعرای نامی ایران در این دو رادیو پخش شود. اين برنامه ادبي به صورت زنده در این دو رادیو همزمان پخش خواهد شد و در خارج از کشور اتیوپی نیز بصورت اینترنتی قابل دریافت است.

اولین اجرای این برنامه فرهنگی که به صورت کاملا بومی و با حضور کارشناسان و صاحبنظران حوزه رسانه و دانشگاه شامل تسفای تسه سه، استاد دانشگاه و یکی از مترجمین توانمند اتیوپی، محمد علی برهان، کارشناس مجری و استاد دانشگاه و شاعر و مترجم، ابی تسو، مترجم و شاعر و گتاچو پژوهشگر 13 آذرماه ساعت 14 به وقت محلی (13:30 به وقت تهران) برگزار خواهد شد.

نقش سيمرغ در شاهنامه؛ نخستين موضوع برنامه «شعر و ادب فارسی در ایران»

موضوع برنامه اول که به بحث حول جایگاه سیمرغ و اشعار منتسب به این پرنده جادویی که در شاهنامه فردوسی، منطق الطیر عطار و نقش و جایگاه آن اشاره دارد خواهد بود که افراد حاضر ضمن قرائت شعرهای پیرامون موضوع، نظرات و دریافت های خود را ارائه خواهند داد.

این برنامه در 90 دقیقه و به زبان امهریک اجراء می‌شود. این برنامه فرصت مناسبی است که در آن بتوانیم با نگاه کاملا بومی نسبت به معرفی آثار و مفاجر ادبی کشورمان پرداخته و در نهایت نسبت به تبیین ابعاد تمدن بزرگ اسلامی ایرانی بپردازیم. 

در برنامه‌های آتی شعر در رادیو، این نمایندگی در نظر دارد که به با رویکرد شعرهای مولانا از پتانسیل جماعت صوفی و اهل تصوف اتیوپی نیز در این حوزه بهره ببرد.

انتهای پیام/ص

 


١٤:٠٣ - 1399/09/01    /    شماره : ٧٦٠٣٣٥    /    تعداد نمایش : ٣٥٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج