English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ١٢ آذر ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

از سوی خانه فرهنگ ایران؛

وبینار «پیامبر(ص) در نگاه ادیان هند» در دهلی‌نو برگزار شد

خانه فرهنگ ایران در دهلی‌نو، وبینار «پیامبر(ص) در نگاه ادیان هند» را در بستر فضای مجازی برگزار و به بررسی توهین به مقدسات مذهبی از منظر ادیان هندو، مسیحی، بودایی و مسلمان پرداخت.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در این وبینار محمدعلی ربانی، رایزنی فرهنگی ایران در دهلی‌نو، سوامی شانتاتمانند جی، رهبر دینی هندوان و رییس بنیاد راماکریشنان دهلی‌نو، پدر ویکتور ادوین، مبلغ برجسته مسیحیان در دهلی‌نو و  بنیانگذار دبیر انجمن روابط مسلمانان و مسیحیان، پروفسور راویل سینگ، استاد دانشگاه و پژوهشگر سیک و اعجاز احمد اسلم، سردبیر مجله انگلیسی رادیانس حضور داشتند.

ربانی در سخنانی، هتک حرمت به مقدسات دینی را یکی از ریشه‌های شکل‌گیری و گسترش منازعات بشری برشمرد که همواره دغدغه بشر در طول تاریخ بشمار می‌آمده است. امری که ادیان و نظام‌های حقوقی را واداشت تا برای پیشگیری از تحریک احساسات مذهبی و بروز خشونت‌ها، اصول وقواعدی را در منع هتک حرمت به باورها و مقدسات مذهبی که جوامع نسبت به آن تعصب و غیرت داشته و جرئی از باورهای مذهبی و دینی بشمار می‌آیند، وضع کنند.

از این رو در بسیاری از ادیان بزرگ و قوانین بین‌المللی، حقوق بشر و قوانین کیفری کشورها، توهین به مقدسات دینی به دلیل مغایرت آن با صلح و بر هم زدن آرامش و همچنین ایجاد نزاع و درگیری‌های قومی مذهبی، جرم تلقی شده و منع شده است.

وی همچنین با اشاره به جایگاه و شخصیت پیامبر(ص) در نزد سایر ادیان و جوامع افزود: توهین به یکی از پیامبران الهی را صرفا توهین به باورهای پیروان آن دین بشمار نمی‌آید بلکه پیروان همه ادیان الهی مورد توهین واقع شده‌اند.

وی الگوهای اخلاقی پیامبر(ص) در تعامل با ادیان را یکی از مؤثرترین راهکارهای مهم برای همزیستی پیروان ادیان و نفی نفرت، خشونت و گسترش صلح و دوستی در میان انسان‌ها برشمرد.

سوامی شانتاتمانند جی، رهبر دینی هندوان و رئیس بنیاد راماکریشنان دهلی در این وبینار گفت: همه ادیان هر چند مسیرها و راههای مختلفی را طی می‌کنند ولی به سمت و سوی هدف مشترکی در حرکت هستند و آن رهنمون کردن انسان‌ها به سعادت و کمال است.

وی با اشاره برخی مشترکات اسلام و هندوئیسم و سابقه تاریخی همزیستی مسالمت آمیز و تنگاتنگ مسلمانان و هندوها در هند، به دیدگاه‌های سوامی ویویکانند در باره حضرت پیامبر(ص) اظهار کرد: حضرت محمد(ص) مجموعه و خلاصه‌ای از ویژگی‌های پیامبران بود. او کسی بود که همواره در طول تاریخ بشر مورد احترام قرار داشت.

رهبر دینی هندوان افزود: فرهنگ متکثر و درهم آمیخته هند همواره بر اصل همزیستی و احترام به مقدسات مذهبی دیگران تأکید داشته است و این تجزبه طولانی همزیسی مسمانان و هندوها منجر به این شده است که هندی‌ها ذهن «ویدایی» و جسم اسلامی داشته باشند.

وی ادامه داد: اسلام یک دین اجتماعی است که همیشه مشارکت و مراقبت به حقوق دیگران تأکید داشته  به ویژه نسبت قشر و ضعیف و فقرا ر جامعه بسیار حساس است و رویکرد بسیار سخاوتمندانه‌ای دارد.

اسلام كاملترين و آخرين دين الهی است

راویل سینگ، از روحانیون سیک و استاد دانشگاه و پژوهشگر سیک طی سخنانی، گفت: من دوستان زیادی دارم که مسلمانند و تا جایی که شناختی کلی از اسلام دارم بر این باورم که آئین سیک با اسلام و  آموزه‌های پیامبر اکرم(ص) قرابت‌های بسیاری وجود دارد و از بسیاری از اصول و مبانی سیک متاثر از اسلام است.

وی افزود: حضرت محمد مصطفی(ص) پیامبری است که نه تنها مسلمانان بلکه مورد احترام همه ادیان الهی و مورد تائید صحف آسمانی است.

پرفسور سینگ با اشاره به اصل احترام به دیگران و باورهای انسان‌ها در آئیین سیک خاطرنشان کرد: آئین سیک به یاد تعلیم داده است که باید همواره ضمن تلاش برای خودسازی معنوی به فکر نجات و یاری و احترام به دیگران باشیم و این همان آموزه‌هایی است که در سیره پیامبر اسلام(ص) نیز همیشه مورد تأکید بوده است.

وی خاطرنشان کرد: اسلام در میان ادیان الهی کاملترین دین است و حضرت محمد(ص) در بین الگوهای آسمانی که از سوی خداوند برای اهل زمین معرفی شدند، برجسته ترین شخصیتی است که در شرایط فعلی جهان می‌تواند به منظور تحقق بخشیدن آرمان‌های صلح و انسان دوستی به عنوان نمونه والگو مورد توجه قرار گیرد چرا که امروزه بشریت بجای توهین مقدسات و نفرت پراکنی‌ها نیاز مبرمی به پیروی و عمل به سیره و ارزش‌های اخلاقی انسان‌های بزرگی چون پیامبر اسلام(ص) دارند.

سخنران بعدی این وبینار، پدر ویکتور ادوین، مبلغ برجسته مسیحیان در دهلی و بنیانگذار دبیر انجمن روابط مسلمانان و مسیحیان بود. وی در سخنانش با اشاره به تجربه همزیستی اش با مسلمانان  اظهار کرد: در زمان تحصیل خود در دانشگا‌ه‌های  جامعه ملیه اسلامیه و دانشگاه اسلامی علیگر فرصتی پیدا کرده بودم تا همریستی و دوستی با مسلمانان را از نردیک تجربه کنم و این فرصت به من دست داد تا با آموزه‌های اسلامی نیز آشنا شوم و بیاموزم که پیامبر اسلام(ص) از چه جایگاه برجسته‌ای در قلب مسلمانان برخوردار است.

احترام به عقاید دیگران از مهمترین توصیه‌های دین است

اعجاز احمد اسلم، از شخصیت‌های اسلامی هند و سردبیر مجله هفتگی ردیانس گفت: خدا برای هدایت انسان‌ها، انبیاء و پیغمبران متعددی را نازل کرد و پیغمبر اسلام با عنوان آخرین رسول و فرستاده خدا، احکام خدا را برای بندگان بیان کرد.

وی ادامه داد: مسئولیت همه ما است که تعالیم اسلام را گسترش دهیم. ما به شخصیات ادیان دیگر احترام می‌گزاریم ما وقتی نام حضرت مسیح را می‌گوییم و بر او صلوات می‌فرستیم و این پیغام را ما باید گسترش دهیم. قرآن همواره تاکید می‌کند در انجام نیکی‌ها با یکدیگر همکاری کنید. بنابراین ما باید به عقاید یگدیگر احترام بگذاریم تا هم خدا از ما ناراحت نباشد و هم خود ما زندگی بهتری داشته باشیم.

انتهای پیام/ص


٠٧:٢١ - 1399/08/24    /    شماره : ٧٦٠٠٠٤    /    تعداد نمایش : ٢٠٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
خبرهاي مهم
پیامدهای فرهنگی، شیوه و نوع مواجهه با کووید ۱۹ با تجربه‌های جهانی
انعکاس پیشتازی جهانی دیپلماسی علمی ایران در رسانه‌های اوگاندا
بازتاب ترور شهید فخری‌زاده در رسانه‌های پاکستان
همکاری مشترک سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان قرآنی دانشگاهیان
روابط ایران و یونان عمیق و تاریخی است/ استقبال یونانیان به یادگیری زبان فارسی
کتابخانه دیجیتال به زبان چینی راه‌اندازی می‌شود
نگاه ویژه رسانه‌های افغانستان به ترور شهید محسن فخری‌زاده
پیام تسلیت امام جمعه نجف به مقام معظم رهبری به مناسبت شهادت فخری‌زاده
انتشار مقاله «مغز متفکر تروریسم علیه ایران» در سریلانکا
پیام تسلیت شورای خلیفه‌گری ارامنه اصفهان و جنوب ایران به مناسبت شهادت فخری‌زاده
خانه فرهنگ ایران در بمبئی ترور شهید فخری‌زاده را محکوم کرد
همکاری در فهرست نویسی نسخ خطی و احیاء میراث مکتوب
هند خواستار گسترش همکاری‌های مشترک فرهنگی با ایران شد
برای رویارویی با استکبار جهانی آماده‌ایم
معرفی جاذبه‌های گردشگری ایران در نمایشگاه بین‌المللی «چنگدائو»
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت ‌الله تسخیری»
  همزمان با آیین چهلمین روز ارتحال آیت ‌الله تسخیری، وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت ‌الله تسخیری» صبح امروز ۸ مهرماه با حضور شخصیت‌ها و اندیشمندانی از جمهوری اسلامی ایران و جهان اسلام (به صورت حضوری و ویدئو کنفرانس) در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری
  مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری (4 شهريورماه) از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.