English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
جمعه ٢٧ فروردين ١٤٠٠
اخبار > دومین روز از وبینار «تحولات و اصلاحات اجتماعی از دیدگاه فردوسی و اقبال»


  چاپ        ارسال به دوست

در لاهور برگزار شد؛

دومین روز از وبینار «تحولات و اصلاحات اجتماعی از دیدگاه فردوسی و اقبال»

دومین وبینار بین المللی دو روزه با عنوان "تحولات و اصلاحات اجتماعی از دیدگاه فردوسی و اقبال" باهمکاری بخش فردوسی شناسی و ایران شناسی دانشگاه بانوان ال سی لاهور و همکاری خانه فرهنگ کشورمان درلاهور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دومین وبینار بین المللی دو روزه با عنوان "تحولات و اصلاحات اجتماعی از دیدگاه فردوسی و اقبال" باهمکاری بخش فردوسی شناسی و ایران شناسی دانشگاه بانوان ال سی لاهور و همکاری خانه فرهنگ کشورمان با حضور پژوهشگران و شخصیت های سرشناس ادبی،  فرهنگی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران، پاکستان و هند برگزار شد.

در این نشست مجازی بشرا میرزا؛ رئیس دانشگاه ال سی بانوان شهر لاهور، محمد اقبال صلاح الدین؛ نوه علامه اقبال لاهوری، محمد رضا ناظری؛ سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در لاهور، جعفر روناس؛ وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در لاهور،  طاهر حمید تنولی؛ رئیس اکادمی پاکستان،  جهانگیر اقبال؛ رئیس بخش فارسی دانشگاه کشمیر در سرینگر(کشمیر تحت کنترل هند)، محمدرضا فلاحاتی؛ عضو مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و الهام حدادی؛ کارشناس مطالعات پاکستان از بنیاد سعدی حضور داشتند.

فلیحه زهرا کاظمی؛ رئیس بخش فارسی دانشگاه ال سی بانوان لاهور به همراه هیرا گیلانی از دانشجویان مقطع دکترای زبان و ادبیات فارسی نقش میزبانی این برنامه تخصصی را بر عهده داشتند.

در آغاز برنامه بشرا میرزا؛ رئیس دانشگاه بانوان ال سی شهر لاهور با تقدیر از تلاش های بخش فارسی این دانشگاه در راه اندازی سمینارهای متعدد به صورت مجازی به منظور شناخت دانشجویان و نخبه های پاکستان با فرهنگ و تمدن مشترک ایران و پاکستان گفت : شناخت بهتر فیلسوفان و مشاهیر ادبی گذشته همانند حکیم فردوسی و علامه اقبال میتواند، جامعه ما را از خطرات نفوذ فرهنگی بیگانان حفظ میکند.

وی خاطرنشان کرد: از اینکه دانشگاه بانوان ال سی نقش مهمی در گسترش زبان و ادبیات فارسی در پاکستان دارد احساس غرور می کنم و امیدوارم این نوع تلاش ها نتیجه خوبی به دنبال داشته باشد.

محمدرضا ناظری سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در لاهور نیز با حضور در این وبینار با اشاره به خصوصیات بارز اخلاقی و فردی علامه اقبال لاهوری گفت: رعایت ادب و احترام به دیگران، اندیشه وحدت اسلامی، استعمار ستیزی، کم رنگی اندیشه های دینی افراطی و لزوم توجه به جایگاه زنان از ویژگی های افکار و اندیشه این بزرگ مرد تاریخ اسلام است.

وی با بیان اینکه اشعار علامه اقبال تلاشی موثر در راستای رسیدن به تقریب و همگرایی بین مذاهب اسلامی است، به تاثیر و نقش اندیشه این بزرگمرد در قدرت سیاسی پرداخت و خاطرنشان کرد: از نظر اقبال تحول اجتماعی حاصل رابطه متقابل مردم و حکومت است هر چند اساس تحول در میان توده های مردم اتفاق خواهد افتاد.

سرکنسول ایران در لاهور افزود: الهام از اندیشه علامه اقبال در حوزه تحولات اجتماعی توسط امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای مدظله العالی، پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی را در ایران رقم زد.

طاهر حمید تنولی رئیس اکادمی پاکستان نیز با اشاره به جایگاه ویژه این دو متفکر و نظریه پرداز بزرگ تاریخ جهان اسلام گفت: بسیاری از مشکلات و چالش های پیش رو با شناخت اندیشه علامه اقبال و حکیم فردوسی قابل حل است .

وی احترام به ارزش های انسانی و مبارزه با ظلم و جور و دفاع از مظلوم را از مشترکات این دو حکیم و شاعر بزرگ جهان اسلام دانست و خاطرنشان کرد: حکیم فردوسی نه تنها شاعری توانا و حماسه سرا بود بلکه دانشمندی بود که به پیرامون خود توجه جدی داشت و با استفاده از علم فیزیک و زیست شناسی نحوه بوجود آمدن جهان و انسان را به صورت اشعار بازگو کرد.

رئیس اکادمی پاکستان در ادامه به تفسیر برخی از اشعار کتاب جاوید نامه علامه اقبال پرداخت و گفت: شاعر پارسی گوی در این کتاب با بیان ویژگی های یک اجتماع ایده ال و نمونه، راه های رسیدن به آن را به صورت شعر توضیح داد.


اقبال صلاح الدین نوه اقبال لاهوری نیز با شرکت در این وبینار تخصصی در ابتدا با ارج نهادن به زبان و ادبیات فارسی، شعری از پدربزرگش درباره جایگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی قرائت کرد و گفت: خودشناسی و تربیت صحیح ذات انسانی، اساس تحول مثبت در جامعه است، امری که در جوامع انسانی امروزی، بویژه در کشورهای اسلامی به فراموشی سپرده شده است.

نوه اقبال در ادامه با بیان اهمیت توجه به فلسفه کلامی اشعار اقبال گفت: اقبال به عنوان یک مسلمان واقعی بی توجهی به مادیات و ظواهر دنیا و در کنار آن انسان دوستی را سرمنشاء اعتلا و پیشرفت یک جامعه قلمداد می کند و از جوانان میخواهد اسلام را برای شروع یک زندگی ارزشی و معنوی بدرستی بشناسند.

وی همچنین از فردوسی همانند علامه اقبال را یک فیلسوف بزرگ و اصلاح گر اجتماعی نام برد و گفت: مولف کتاب شاهنامه به جز ایران پیروان و علاقه مندان زیادی در پاکستان و کشورهای همسایه دارد.

جهانگیر اقبال؛ دیگر شرکت کننده در این وبینار  با بیان ابعاد اجتماعی اشعار فردوسی و اقبال گفت: فردوسی را میتوان یک جامعه شناس در عصر خود دانست زیرا که داستان های شاهنامه از ابتدا مشتمل بر جامعه بشری است که در آن سیر تکاملی زندگی بشر از جمله تقسیم کار اجتماعی، نهاد خانواده، خشونت، تحول قوانین مدنی، آداب و رسوم و سازمان نظام های حکومتی در آن به تفصیل بیان شده است.

رئیس بخش فارسی دانشگاه سرینگر مرکز کمشیر تحت کنترل هند در ادامه با بیان هویت اجتماعی اشعار فردوسی و اقبال لاهوری خاطرنشان کرد: جامعه شناسی ادبیات نشان دهنده مباحث اجتماعی گسترده ای است و این دو شاعر پارسی گو توانسته اند به خوبی سیر شکل گیری جامعه را در قالب شعر بیان کنند.

رضا فلاحتی در نوبت گفتگوی خود در این وبینار با تاکید بر توسعه رایزنی، تماس ها و روابط رسمی و غیر رسمی بین دانشگاه های ایران با دانشکده های زبان و ادبیات فارسی و علاقه مندان به فرهنگ و تمدن مشترک دو کشور همسایه و مسلمان گفت: علامه اقبال لاهور به عنوان نظریه پرداز شبه قاره هند از شهرت خوبی در ایران برخوردار است به نحوی که خیابان هادر شهرهای کوچک و بزرگ مزین به نام اقبال لاهوری است.

عضو مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری با بیان تحلیل خود از میزان علاقه مندی پژوهشگران برای انتخاب موضوعات اقبال شناسی گفت: نگاه بیشتر پژوهشگران در مقالات علمی و تحقیقی اشعار اقبال، حول و حوش بعد مفهومی و اهداف اقبال برای رستگاری جامعه دور می زند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: حجم عظیمی از مقالات تحقیقی محققان و دانش پژوهان از کلمات "اجتماع" و "رهایی از وابستگی" با مفهوم امید به آینده که به نحوی با دین نیز پیوند خورده است دیده میشود که این اهمیت اصلاح اجتماع و جامعه و بیان راه حل ها را از نگاه علامه اقبال مشخص می سازد. الهام حدادی کارشناس مطالعات پاکستان از بنیاد سعدی از دیگر شرکت کنندگان در این نشست مجازی با بیان جایگاه علمی علامه اقبال لاهوری گفت: اقبال با مطالعه اشعار ایرانی مانند حکیم ابوالقاسم فردوسی و مولانا رومی، روح فارسی را در خود دمید و با سرودن شعر آن هم با مفهوم ارزشمند به زبان فارسی، این زبان را در شبه قاره هند ماندگار کرد.

جعفر روناس وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ در لاهور با اشاره به تاثیرگذاری عمیق فرهنگی حکیم ابوالقاسم فردوسی و علامه اقبال لاهوری در عصر خود، با برشمردن مفاهیم اخلاقی 3 گانه در در شاهنامه (سلامت اندیشه، سلامت رفتار، سلامت بیان) به بررسی تطبیقی موضوع اخلاق از نگاه دو ادیب و میزان تاثیرگذاری آن در تحولات اجتماعی پرداخت.

جعفر روناس با اشاره به باور و اندیشه های اقبال لاهوری گفت: نگاهی گذرا به آثار این شاعر پارسی گو در شبه قاره هند نشان می دهد که وی به دنبال احیا شکوه تمدن و فرهنگ غنی اسلامی در عصر مدرن بوده است.  

انتهای پیام/م


١٢:٢٣ - 1399/12/07    /    شماره : ٧٦٥٤٠٢    /    تعداد نمایش : ٦٧٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • اختتامیه ششمین جایزه جهانی اربعین
  آیین اختتامیه ششمین جایزه جهانی اربعین با محوریت «سرداران مقاومت؛ حافظان امنیت اربعین» با حضور شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از نفرات برگزيده در پنج بخش عکس، فیلم حرفه‌ای، فیلم مردمی، سفرنامه و فعالان مجازی اربعین تجلیل به عمل آمد.

 • گرامیداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در حسینیه الزهرا(س) برگزار و از برگزيدگان هفته پژوهش و رایزنان برگزیده در حوزه‌های پژوهش و رصد و پایش محل مأموریت تقدیر به عمل آمد.

 • برگزاري دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و كليساي كاتوليك فيليپين
  دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليساي كاتوليك فيليپين با عنوان «نقش دين در سلامت انسان» (17 آذرماه) به صورت وبينار، برگزار و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از دو کشور ایران و فیلیپین آراء خود را در زمینه موضوع سمینار تشریح كردند.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.